Skip to main content

10. sezóna ČSautoslalomu odstartovala mokrým závodem na karting trati Dlhá, kde se rozdávaly první body do letošního šampionátu. O ty se utkalo celkem 124 jezdců ve 13 soutěžních třídách. Pojďme se podívat, kdo do nové sezóny vstoupil nejlépe.

Třída S1 – Série do 1600 ccm

V S1 se o první body utkalo 11 jezdců. Zdeněk Gergel potvrdil svoje zkušenosti i umění na mokré trati a zvítězil o úctihodných 16 vteřin. Svůj skvělý výkon navíc potvrdil pěkným 15. místem v absolutní klasifikaci. Druhé místo vybojoval Tomáš Penčík v těsném souboji o tři desetiny před Martinem Magátem.

Třída S2 – Série do 2000 ccm

Stejně tak do S2 nastoupilo 11 jezdců a tempo diktovala s odstupem první trojice z nich. Michal Novák se již sžil s novou koncepcí vozu a s jeho Mazdou získal zlato o více než 3 vteřiny. Skvělý výkon podal také Michal Kelíšek, který ze začátku dokonce vedl a nakonec bere druhé místo. Podium zkompletoval Matúš Budinský, pro kterého je to první podiové umístění v ČSautoslalomu.

Třída S3 – Série nad 2000 ccm

Obsahově neomezená třída čítala dokonce 14 závodníků a vítězem se stal loňský šampion třídy Filip Melicher. Vítězství navíc korunoval 10. místem absolutně a pozicí nejrychlejší sériovky. Čtyři vteřiny zpět dokončil na druhém místě Roman Klamo a další čtyři vteřiny za ním skončil třetí Andrej Karaba, přičemž pro oba je to první podium v ČSautoslalomu.

Třída SP1 – Sport do 1400 ccm

Parádně obsazené byly SP1 se 17 jezdci a soubojem několika Civiců, které obsadily celou top 5. Nejlepší tempo a vstup do sezóny předvedl Ľuboš Jenis z týmu Race For Fun. Druhou pozici bere loňský šampion a kolega z týmu Miroslav Homola. Třetí příčku obsadil s malým rozestupem sedmi desetin Peter Ganoczy.

Třída SP2 – Sport do 1600 ccm

Skvělý návrat mezi 10 závodníků šestnáctistovek ukázal Zdenko Gergel. Ten po sezóně v sériovkách dokázal opanovat SP2 s pořádným odstupem devíti vteřin. Za ním to bylo však mnohem těsnější a o svém druhém místě rozhodl až parádní poslední jízdou Ivan Valovič. Peter Holubčík po loňské vítězné sérii odstartoval letošní sezónu třetím místem.

Třída SP3 – Sport do 2000 ccm

Nejobsazenější třída závodu s 20 jezdci nabídla zajímavé souboje a výsledky. Cenné vítězství získal Martin Hlavna, který překonal jeho dabléra na Civicu Richarda Dzurecha o devět desetin. Tato dvojice tak skvěle vstoupila do sezóny a vypálila rybník všem několika předchozím šampionům. O třetí místo se přetahovala hned pětice jezdců a nejlépe z nich to v rozhodující jízdě zvládl Ondřej Janáč.

Třída SP4 – Sport nad 2000 ccm

Dalších 11 závodníků naskočilo do obsahově neomezené třídy. Do ní od letoška poprvé stabilně nastupuje juniorský jezdec Jakub Procházka a hned v úvodním závodě předvedl parádní výkon zakončený vítězstvím ve třídě a třetím místem absolutně. Za ním dokončil Lukáš Sulo a zastal s jeho Imprezou pozici nejrychlejší čtyřkolky ve sportovní třídě. Bronzový pohár si z úvodního závodu odvezl Peter Kahun.

R1 – Racing do 1600 ccm

První závodní třída čítala 12 jezdců na startu, ze kterých jich 10 závod dokončilo. První příčku obsadil Dominik Šurýn a druhou Dušan Šurýn, oba za tým Motokáry Hodonín. Třetí místo na podiu vybojoval Filip Obora, který urval bronz před skupinkou pronásledovatelů zejména rychlou druhou jízdou na postupně osychající trati.

R2 – Racing nad 1600 ccm

Do druhé závodní třídy naskočilo dokonce 15 jezdců a viděli jsme zde snad nejvíce nečekaný výsledek závodu. Parádní talent totiž ukázal juniorský a v ČSAS úplně nový jezdec Dominik Huráb, který s jeho Yarisem GR opanoval mimo R2 i absolutní pořadí celého závodu. Druhou příčku obsadil Ľuboš Čelín v těsném souboji o sedm desetin před třetím Romanem Pelíškem. Tito jezdci k tomu přidali také pěkné čtvrté, respektive páté místo absolutní klasifikace.

SC – Supercars

Byť se v SC předvedli pouze dva jezdci s naprosto rozdílnými auty, tak jejich výsledný rozdíl byl minimální. Pouze o 2 desetiny totiž zvítězil Ondřej Hunčovský s Teslou, druhý skončil Filip Melicher se Sigmou.

Ženy

Pěkně obsazená byla také třída žen s devíti závodnicemi. Dvě z nich se utkaly v těsném souboji o vítězství, ze kterého lépe vzešla Zuzana Šteffeková s Abarthem. Druhé místo obsadila loňská šampionka Silvia Baranková a třetí příčku bere další často vysoce obsazovaná závodnice Oľga Novotná.

Junioři

Velkým příslibem do budoucnosti je kvalitně obsazená třída se 17 juniory, kteří byly nejvýše i v absolutní klasifikaci. Nejrychlejší junior byl během úvodního závodu Dominik Huráb, druhý skončil Jakub Procházka a třetí příčku bere Maxmilián Kepeň.

Masters

První závod třídy Masters absolvovalo 6 jezdců a ti se utkali v souboji konzistence tří závodních jízd. Nejvyrovnanější jízdy předvedl Zdeněk Gergel a stal se tak prvním vítězem Masters. Druhou nejlepší konzistenci měl Slavomír Krajčovič a třetí skončil zkušený slalomář Vlado Okáli.

První závod sezóny nám už rozhodně něco napověděl o rozložení sil do nové sezóny, ale přeci jen v netypických podmínkách na mokré trati. Už začátkem nového měsíce 06. – 07. 05. 2023 se ČSautoslalom uskuteční v Trebaticích na další motokárové trati.