Skip to main content

V sobotu 15. 04. 2023 zahájíme na karting trati Dlhá jubilejní 10. ročník ČSautoslalomu. Kalendář letošní sezóny čítá jedenáct závodů během šesti víkendů na šesti různých tratích, přičemž Dlhá je jediný samostatný závod, všechny následující jsou již víkendové podniky se dvěma závody. Už za necelý měsíc se šampionát přesune do Trebatic, následovat budou podniky ve Vysokém Mýtě a na Slovakia Ringu, tradičně během prázdnin na kopci u Násedlovic a sezónu zakončíme na trati v Hodoníně. 

Letošní sezóna se ponese ve znamení spousty novinek, které jsme již dříve postupně představili a které mimojiné pomohou spravedlivosti i větší vyrovnanosti šampionátu.

10. ročník je svým způsobem přelomový a letošní titul Česko-Slovenského šampiona tak bude ještě o to cennější. Už startovní listina na Dlhou napovídá, že letošní konkurence bude obrovská ve všech třídách.

Absolutní titul bude letos obhajovat Robert Pástor, který však bude nakonec v Dlhé chybět. I proto se tak od začátku otevírají dveře pro další adepty, kterých je však nespočet a těžko cokoli predikovat.

Příležitost bude také ve třídě S1, jelikož loňský šampion Zdenko Gergel po roce opět nastoupí ve třídě SP2. Můžeme tak čekat otevřený boj mezi hromadou jezdců, protože téměř celá první desítka loňské sezóny má kvalitu na to, se o letošní titul utkat.

I v S2 prozatím chybí loňský šampion Patrik Sokolík. Navíc, loňský více-šampion Pavol Zajac se po letech přesunul do třídy SP3. Na letošní titul si tak může věřit z loňska třetí Ivan Chlud, autoslalomová legenda Michal Novák nebo třeba Michal Procházka.

Po loňské velmi silné sezóně bude v S3 obhajovat titul Filip Melicher, přičemž několik jeho loňských soupeřů se přesunulo do sportovních tříd. Proto se i tady otevírá prostor dalším závodníkům. Konkurence tu bude silná pořád a v Dlhé bude určitě třeba sledovat Dávida Nemčeka nebo stále zrychlujícího Olivera Záhlavu.

SP1 se postupně rozrostly a do Dlhé se jich chystá hned 21. Stejně jako loni je tu silná sestava Civiců, přičemž dvojice favoritů z týmu Race For Fun (loni HoKaJo) Miroslav Homola a Ľuboš Jenis to nebude mít vůbec jednoduché.

Peter Holubčík bude obhajovat titul v SP2 a přibude mu zde silný soupeř v podání již zmíněného Zdenka Gergela. Kromě této dvojice je tu ale více dalších jezdců za volantem Citroënu nebo Hondy, kteří jim také nedají nic zadarmo.

Bohatě obsazené SP3 pokračují ve své tradici. Loni rozhodlo o titulu šampiona mezi Jakubem Škopkem a Marošem Mészárosem jedno lepší umístění při rovnosti bodů. Tato dvojice se mezi sebou popere i letos a k jejich loňským soupeřům přibyla ještě další porce jezdců ze sériových tříd. Toto bude rozhodně zajímavé.

V obsahově neomezené SP4 prozatím chybí loňský šampion Martin Bátora i více-šampion Branislav Goga, proto i zde uvidíme nového lídra, minimálně teda v Dlhé. Kdo to bude těžko říct, ale velké šance má loni třetí Peter Nemčič a dopředu se určitě budou také drát mladíci Jakub Procházka a bratři Rulcovi.

Titul v R1 obhajuje Dušan Šurýn, chybět ale bude naopak Michal Lupač. Loňské třetí místo bude chtít vylepšit zlepšující se Filip Obora a hodně zvědaví jsme také na Dariusze Nahrebeckeho, který pro letošek připravil novinku v podobě speciálu Fiat Seicento.

Druhou závodní třídu R2 loni ovládl Pavel Müller, který za sebou má i úspěšnou zimní sezónu WSC. Nebude to mít ale vůbec lehké, protože je tu spousta dalších rychlých jezdců a nejsou to pouze loňští více-šampioni Čelín a Tichý.

I Supercars třída bude velmi silně obsazená, přestože bude v Dlhé chybět Pástor. Objeví se tu speciál Sigma TN v rukou hned tří jezdců, maďarská dvojice Balogh a Bognár s prototypem Predator nebo Ondřej Hunčovský s Teslou.

Loňský juniorský šampion Aurel Kaufmann již přesáhl věkovou podmínku a tak čekáme velký souboj o titul mezi nadějnými jezdci. Loni mu zdatně sekundovali Procházka, Migdal nebo Kraus, šance mají také bratří Rulcovi. Těžko ale predikovat, jelikož na startovce je nyní až 17 juniorských jezdců.

Vyrovnané kláni to bylo loni i v ženské třídě a všechny ženy se chystají do souboje o titul i letos. Loňská šampionka Silvia Baranková bude titul obhajovat před Lucií Drbalovou a Oľgou Novotnou.

Predikce pro novou třídu Masters těžko odhadovat, obzvlášť se specifickým vyhodnocením na základě konzistence. Uvidíme tedy v Dlhé, jak se rozdají karty na úvodním závodě.

Výčet favoritů tímto ale rozhodně nekončí. Startovka čítá téměř 150 jezdců a před úvodním závodem jsou šance vyrovnané pro všechny. Přeci jen, zima byla dlouhá a technika je neznámá. První indície k letošní formě však uvidíme již za pár dní, v sobotu 15. 04. 2023.

Na viděnou na trati!

Leave a Reply