Skip to main content

Jedním z vrcholů sezóny je tradičně víkendový podnik na kopci v Násedlovicích. Ani tento rok tomu nebylo jinak, když do Násedlovic dorazilo více než sto jezdců, kteří předvedli parádní výkony a souboje, tentokrát však bohužel i s pár vážnějšími nehodami.

Junioři

Do Slováckého kopce se pustilo 12 nadějných juniorů do 20 let a pokračoval tak zajímavý souboj o juniorského šampiona v této nabité sezóně. Po oba závodní dny byl nejrychlejší průběžné vedoucí jezdec Aurel Kaufmann. Byla to pro něj první účast na tamním kopci, ale i napoprvé ukázal pořádnou rychlost a přestože se nevyvaroval chyb a penalizací, tak v sobotu ujel soupeřům o šest sekund, v neděli se náskok ztenčil na dvě. Dohromady si v sezóně připsal již pět vítězství a má skvěle nakročeno k titulu juniorského šampiona. Souboj o druhé místo byl o poznání těsnější. Celý sobotní i nedělní den mezi sebou těsně bojovali Martin Migdal a Jakub Procházka. První z dvojice, Migdal, byl sice rychlejší, ale shazoval kužely. Naopak Procházka zajel celý víkend bez jediné penalizace. Z druhého místa se i tak nakonec radoval Martin Migdal. V sobotu jej získal o pouhé dvě desetiny, v neděli o devět desetin. Třetí příčku s minimální ztrátou tedy získal Jakub Procházka. Stejné pořadí platí i v průběžném pořadí šampionátu, ale výsledek je rozhodně ještě otevřený.

Ženy

Na start těžké trati se postavilo 5 žen v sobotu a 4 ženy v neděli. Po oba dny mezi nimi byly velké rozdíly a už od prvních jízd se vykrystalizovala prognóza pořadí, které nakonec i dopadlo stejně po oba dny. Dvě jasné vítězství získala vele zkušená Martina Kašparová, která se navíc pohybovala i v horní polovině pořadí třídy R1 a dokonce absolutní klasifikace. Druhé místo obsadila Silvia Baranková, čímž se posunula na čtvrté místo šampionátu. Silvia se učila novou trať a po celý víkend postupně zrychlovala. Bronzovou pozici si připsala Oľga Novotná. Ta musela po havárii během sobotního dopoledne přesedlat na jiné auto, oklepala se a už v sobotu se jí povedlo získat třetí místo, které pak v neděli zopakovala. V čele šampionátu se udržela dvakrát čtvrtá Lucie Drbalová, za kterou se ale nebezpečně přibližuje smečka dalších žen.

S1 – Série do 1600 ccm

Sériové malorážky trhaly rekordy v početné účasti, 17 jezdců v sobotu a 16 v neděli je parádně naplněné pole. Nikomu nic ale nedaroval Zdenko Gergel, který si připsal víkendové dvojité vítězství a táhne tak šňůru už pěti vítězství v řadě, čímž se dostal na průběžné druhé místo v šampionátu s jednobodovou ztrátou na prvního. Druhé místo patřilo po oba dny také jednomu jezdci, kterým byl Martin Magát. Ten Zdenkovi celý víkend nestíhal a musel se spíše obracet za sebe. Zodpovědný výkon bez jediné penalizace mu ale po oba dny vynesl pěkné stříbro s vteřinovým náskokem. V šampionátu mu patří prozatimní třetí příčka, ale je stále na dostřel i prvnímu fleku. O třetí místo usilovalo mnoho jezdců, přičemž v sobotu na něj dosáhl Jaroslav Parajka. V neděli si pak polepšil o jednu příčku Vojta Grmolec z brambory na bronz. Aktuálně vedoucí jezdec šampionátu Zdeněk Gergel bral páté a čtvrté místo, čímž si stále udržel vedoucí pozici. Tři závody před koncem je tak souboj o podium stále otevřený, obzvlášť při škrtání nejhorších výsledků.

S2 – Série do 2000 ccm

V Násedlovicích pokračoval celosezónní souboj Zajac vs. Sokolík. Oba tak byly pod mírným tlakem a nevyvarovali se shozených kuželů. V sobotu se s vítězství nakonec radoval Pavol Zajac díky poslední čisté a rychlé jízdě. Patrik Sokolík ztratil v součtu dvě vteřiny a musel se spokojit se stříbrem. Do souboje se v polovině dne zamíchal také Matúš Pavlík, který měl rychlost dokonce i na vítězství. I on ale nejezdil čistě a obsadil třetí příčku o další dvě vteřiny zpět. Celkem se na start sobotního závodu postavilo 7 jezdců, na neděli pole však prořídlo, když pár jezdců nenastoupilo a pár, včetně sobotního vítěze Zajace odstoupilo. Nedělní závod tak dokončili pouze dva jezdci, přičemž vítězství získal Patrik Sokolík, jeho druhé v sezóně a navýšil náskok v čele šampionátu na 16 bodů. Druhé místo obsadil Ivan Chlud, čímž se vyšvihl na třetí místo šampionátu. Před Dlhou a Hodonínem je však stále otevřený souboj o všechny podiová místa.

️S3 – Série nad 2000 ccm

Nejsilnější sériovky čítaly 12 a 13 jezdců, přičemž rozdíly mezi nimi a zejména od druhého místa do středu pole byly minimální. Tempo na prvním místě však po celý víkend diktoval jediný a již před závodem favorizovaný jezdec, Filip Melicher. V sobotu vyhrál o tři vteřiny, v neděli dokonce o pět. Kupodivu to pro něj bylo teprve první a druhé vítězství sezóny, ke kterým si připsal také pozici nejrychlejší sériovky a krásné 12. a 13. místo absolutního pořadí ze 130 závodníků. Druhou příčku v sobotním závodě vybojoval Roman Igaz, který po celý den stabilně zrychloval a navíc neshodil jediný kužel. Podium pak zkompletoval Miroslav Havetta, pro kterého to bylo první podiové umístění sezóny. Do nedělního závodu nově naskočil Patrik Púčik, který se s tratí velmi rychle sžil, zrychloval každou jízdou a připsal si krásné druhé místo v této nabité třídě. Na třetím místě se již nic nezměnilo, kdy jej zopakoval Miroslav Havetta a završil tak jeho úspěšný víkend. V čele šampionátu odskočil Filip Melicher se 40 body a 16 bodovým náskokem. Za ním je to ale natřískané jako nikde. Druhý je Zsolt Nagy (24 bodů), třetí Martin Ušela (23), čtvrtý Dávid Nemček (20), pátý Miroslav Havetta (20) a šestý Roman Igaz (19).

SP1 – Sport do 1400 ccm

Malorážky trhly v Násedlovicích svůj sezónní rekord v účasti, 14 jezdců v sobotu a 10 v neděli. Nikdo z nováčků však nestačil na stálice předních pozic. Skvělou formu potvrdil Miroslav Homola a odvezl si další dvojité vítězství. V sobotní dopolední jízdě sice ještě chyboval, ale to bylo během víkendu naposled. Od té doby vyčistil jízdu, jezdil stabilně rychlé časy a zvítězil o tři a dvě vteřiny. Druhé místo v sobotu okupoval jeho týmový kolega Ľuboš Jenis, který před závěrečnou jízdou dokonce vedl a měl tak šanci poprvé letos zvítězit. V jízdě však chyboval, nedokončil ji a musel se spokojit se čtvrtým stříbrem. O další tři vteřiny zpět zakončil sobotu Ján Dúbrava. Ten se ze soboty na neděli skvěle vyspal, našel na trati velké rezervy a dokázal v neděli na každé jízdě zrychlit o úctihodné tři vteřiny, což ho katapultovalo na druhou pozici. Naopak na třetí příčku se propadl Ľuboš Jenis, který pokračoval v sobotních časech na hranici 1m27s. První příčku v šampionátu drží tři závody před koncem Miroslav Homola, druhý je Ľuboš Jenis a třetí Ján Dúbrava. Peter Ganoczy po sobotní havárii jeho dabléra zakončil víkend bez bodu a propadl se na pozici čtvrtou.

SP2 – Sport do 1600 ccm

„Espédvojky“ alias Saxo Cup. Po oba dny zde soupeřilo šest jezdců, kterým vévodili tři jezdci se Saxama. Všichni z trojice Peter Holubčík, Jan Maděra a Tomáš Szabó měli před závěrečnou sobotní jízdou šanci uzmout vítězství. Holubčík nezrychlil a jízdu si škrtnul. Maděra a Szabó zajeli svůj nej čas dne, oba si ale připsali 2s penalizaci, což také rozhodlo. První místo tak obsadil Peter Holubčík, druhý byl Jan Maděra a třetí Tomáš Szabó. Nedělní pokračování již nebylo tak horké, jelikož Holubčík dokázal neskutečně zrychlit a posunul své časy o tři vteřiny níže. Zvítězil o šest sekund a bere šesté vítězství v řadě. Tomáš Szabó také zrychlil, jízdu sice nevyčistil ale i tak se posunul na pozici druhou. Bylo to na úkor Jana Maděry, který naopak vyměnil stříbro za bronz. Stejná příčka, tedy třetí, mu patří i v pořadí šampionátu se ztrátou dvou bodů na druhého Jakuba Procházku. Na první místě neohroženě sedí víkendový vítěz Peter Holubčík.

SP3 – Sport do 2000 ccm

Silná třída se před závěrem sezóny pořádně zamotává. Po Násedlovicích je první trojice v pořadí šampionátu v pouhých dvou bodech a další jezdci nejsou také vůbec daleko. V sobotu byl ze 17 jezdců nejrychlejší Jakub Škopek. V těsném bratrovražedném souboji zvítězil o tři desetiny před bratrem Martinem Škopkem. Dvě vteřiny za touto dvojicí dojezdil Ondřej Janáč, pro kterého to bylo první podiové umístění sezóny a také pořádně cenné při pohledu na početné a těsné pořadí za ním. Nedělní závod nabídl dokonce 19 jezdců, již však bez sobotního vítěze J. Škopka. Mezery využil ze soboty druhý Martin Škopek. Dokázal ještě pěkně zrychlit, celý den odjel čistě a vyhrál o tři vteřiny. Od druhého místa do pátého se poskládali jezdci v pouhé jedné vteřině. Ve skvělém výkonu pokračoval Ondřej Janáč, který ještě vylepšil svůj nejlepší výsledek sezóny na druhou příčku. Pouze dvě setiny zpět za Janáčem dokončil nedělní závod Martin Liška, pro kterého to je také první podium a nejlepší výsledek sezóny. Na první místo pořadí se posunul i přes poměrně malou porci získaných bodů Maroš Mészáros, druhý je Andrej Hronec, který tentokrát odjel bez bodu a třetí Jakub Škopek.

️SP4 – Sport nad 2000 ccm

Další natřískaná třída s téměř 20 jezdci přivítala několik nováčku, kteří dokázali zamíchat s pořadím. Avšak vyjma prvního místa, které nepustil vedoucí jezdec šampionátu Martin Bátora. Tomu letos sedl tento kopec naprosto náramně. V sobotu zvítězil těsně, o tři desetiny, a k tomu si připsal druhé místo absolutního pořadí. Neděli pak dokázal ještě vyšperkovat. Hned první jízda skončila jako absolutně nejrychlejší jízda celého víkendu, kdy se časomíra zastavila na čase 1:17,292s. Tento parádní výkon mu vynesl nejen vítězství v SP4 o pět vteřin, ale také jeho první životní absolutní vítězství o půl vteřiny. Stříbro a bronz se během víkendu také neměnilo. Druhé místo si dvakrát vyjel Jan Cajthaml, ke kterému v sobotu dokonce přidal i třetí místo absolutně. Dvakrát třetí pak dokončil Petr Celerin, pro kterého to byl vůbec první autoslalomový závod v životě. Dokázal ale zúročit zkušenosti z okruhů a pěkným výkonem všechny překvapil. V čele sezóny odskočil dvojitý vítěz Martin Bátora. Jeho nejbližší soupeř Branislav Goga odjel z kopce bez bodu a ztratil v rozhodující části sezóny s Bátorou kontakt. Třetí je aktuálně Peter Nemčič.

R1 – Racing do 1600 ccm

Nejobsazenější třída na Slováckém kopci čítala 23 jezdců v sobotu a v neděli dokonce 27. Na předních příčkách se po oba dny pohybovaly závodní speciály Peugeot a Citroën, přičemž vždy rozhodovaly o vítězství pouhé desetiny. Návrat z čistokrevných kopců na slalomovou trať skvěle zvládl Michal Kašpar a získal sobotní vítězství o osm desetin. Druhé místo obsadil Matúš Urík, který měl sice i lepší rychlost, ale nevyvaroval se shozeným kuželům. Třetí pak skončil i přes výlet mimo trať ve druhé jízdě Michal Lupač. Nedělní pořadí se následně kompletně promíchalo, ale rozdíly byly ještě menší, vždyť prvního a až pátého dělily jen dvě vteřiny. První závod sezóny absolvoval Dominik Šurýn a slavil také úspěšný návrat. Chyboval pouze v první jízdě, pak postupně zrychloval a poslední jízdou vybojoval vítězství o šest desetin. Druhý skončil jeho dablér, Dušan Šurýn. Po sobotních technických problémech to bylo skvělé vzkříšení jejich 106. Na třetí místo se i navzdory zrychlení propadl sobotní vítěz Michal Kašpar. V čele šampionátu zůstala trojice Dušan Šurýn, Michal Lupač a Filip Obora s minimálními rozdíly.

R2 – Racing nad 1600 ccm

I ve druhé závodní třídě startovalo početné pole, silnějších speciálů bylo na startu 15. Úvodní závod víkendu měl jasného vítěze, který zároveň kraloval i absolutnímu pořadí závodu. Byl jím Roman Blažek se speciálem Mitsubishi. Blažek byl rychlejší o parník, jeho náskok v cíli se zastavil na hodnotě deseti vteřin. Za ním však byli jezdci seřazeni v mnohem menších rozestupech a velmi cenné druhé místo získal Pavel Müller. Konzistentním výkonem s časy kolem 1m20s porazil jeho blízkého soupeře Ľuboše Čelína o 1,5 vteřiny. Do nedělního závodu však Čelín zrychlil o tři vteřiny a i přes tři shozené kužely vybojoval nedělní vítězství. Druhé místo si z neděle zopakoval Pavel Müller a na třetí místo tentokrát vystoupal Petr Toušek. Sezónnímu pořadí vévodí Pavel Müller s 53 body. Druhý je s větší ztrátou, přesto stále i s teoretickou šancí na útok prvního místa, Ľuboš Čelín, který má na kontě bodů 26. Třetí je pak zkušený Miroslav Tichý s 20 body.

SC – Supercars

Na kopci se utkal v otevřené třídě Supercars pouze jeden speciál Fiat 126 Proto za jehož volantem seděl Robert Pástor. Pro něj tak byl stěžejní výsledek v absolutním pořadí závodu, vždyť do víkendu vstupoval jako vedoucí jezdec celého šampionátu. Ve druhé sobotní jízdě však chyboval, jízdu nedokončil a přímo na kopci musel jeho Fiat opravovat aby vůbec vyjel do třetí jízdy. To se mu nakonec povedlo, ale závod dokončil až na 10 místě absolutního pořadí. Nedělní závod se mu povedl o poznání lépe. Hned od rána patřil k nejrychlejším jezdcům a dvě rychlé jízdy s hodnotou 1m18s mu nakonec vynesly třetí místo absolutní klasifikace. Z obou závodů si logicky odvezl i dvě vítězství ve třídě Supercars, které také vévodí.

Leave a Reply