Skip to main content

Poslední víkendový podnik sezóny ČSautoslalom 2022 se konal 08. – 09. 10. 2022 v Hodoníně. V článku nahlídneme do jednotlivých tříd a pořadí závěrečného závodu.

Junioři

Do Hodonína zamířilo deset juniorů zabojovat o poslední body do letošního šampionátu a skvělou formu s rostoucí výkonností předvedl Jakub Procházka, který mezi juniory po celý víkend diktoval tempo. V sobotu i v neděli s přehledem zvítězil a k cenným vítězstvím přidal také pěkné 12., respektive dokonce 7. místo v absolutním pořadí závodu. Souboj o druhé místo byl o poznání těsnější, hlavně tedy v sobotu, kdy druhého až čtvrtého dělila pouhá vteřina. Nakonec se po oba dny ze stříbra radoval Martin Kraus, který za celý víkend neshodil jediný kužel a připsal si na závěr roku nejlepší výsledek sezóny. Třetí místo po oba dny patřilo také jednomu jezdci, kterým byl Maxmilián Kepeň. Ten měl naopak problém s čistotou jízdy, kdy v rozhodujících jízdách párkrát chyboval.

/ Ženy /

Ženská třída měla také slušné zastoupení se sedmi závodnicemi a i zde se ze dvou vítězství radovala jedna závodnice, Silvia Baranková. Neměla to ale vůbec jednoduché, v sobotu se první trojice seřadila v osmi desetinách. Silvia ale ukazuje rostoucí formu a i přes jednu krizovku získala po Dlhé již druhé a třetí vítězství v řadě. Za zmínku stojí také její nedělní konzistence, kdy zvládla zajet tři jízdy ve čtyřech desetinách. V sobotu za ní zaostala o dvě desetiny druhá Sindy Mládeková, věkem ještě stále juniorka a sobotní podium zkompletovala třetí Oľga Novotná. V neděli se na druhé místo vyšvihla další juniorka, Lucie Drbalová, když se ji po sobotě podařilo pěkně sžít s tratí a výrazně zrychlit. V neděli se pak o jedno místo propadla již zmíněná Sindy Mládeková, která se tentokrát nedokázala v ani jedné jízdě vyvarovat chybě a penalizaci.

/ S1 – Série do 1600 ccm /

Zdenko Gergel dotáhl svoji vítěznou šňůru, když získal již sedmé a osmé vítězství v řadě. Za celou sezónu jich vybojoval dokonce devět (napříč dvěma třídami) a stal se tak nejúspěšnějším jezdcem celého seriálu. Sobotní Hodonín ovládl s tří vteřinovým náskokem, v neděli se musel strachovat o poznání více, když začal den penalizací. Později však jízdy vyčistil a zvítězil i v neděli o sedm desetin. Sobotní druhé místo uhájil Tomáš Penčík. Po celý den těsně bojoval s druhým Gergelem, Zdeňkem starším, když oba jezdili téměř identické časy. Druhé místo nakonec uhájil zmíněný Penčík o čtyři desetiny před Gergelem starším. V neděli doplnil Zdenka Gergela mladšího na podiu Vojtěch Grmolec, který mu celou neděli šlapal na paty, ve druhé jízdě si dokonce připsal nejrychlejší čas třídy, avšak s jednou 2s penalizací. Do souboje o vítězství promlouval i Zdeněk Gergel starší, nakonec to ale pro něj bylo další třetí místo, tentokrát s minimální ztrátou sedmi desetin na prvního a pouhých tří tisícin na druhého.

/ S2 – Série do 2000 ccm /

Nejúspěšnější víkend sezóny má za sebou Ivan Chlud, kterým si pojistil třetí příčku v šampionátu. Za sobotním vítězstvím dokráčel konzistentním a bezchybným výkonem s necelým dvou vteřinovým náskokem. O dvě vteřiny zaostal jeho souputník v souboji seriálový bronz Róbert Galovič starší, který postupně značně zrychloval a v závěrečné jízdě zaznamenal dokonce nejrychlejší jízdu třídy. Třetí místo se ztrátou čtyř desetin získal Pavol Zajac, nekorunovaný mistr konzistence tohoto víkendu. Zajac totiž zvládl tři jízdy bez chyby v pouhých pěti setinách rozdílu. V nedělním závodě chyběl Galovič i Zajac a otevřel se tak prostor pro další jezdce. Na první vítězství kariéry v rámci ČSAS dosáhl krásným výkonem Tonda Husička. Husička se vyvaroval jakýmkoliv chybám a překonal dabléra a sobotního vítěze Ivana Chluda o necelou vteřinu. Druhé místo tedy po sobotní výhře bral Ivan Chlud a podium zkompletoval třetím místem Jakub Novák v jeho teprve druhém závodě sezóny.

/ S3 – Série nad 2000 ccm /

Sobotní závod ovládl již stabilně velmi rychlý Filip Melicher, vždyť čtvrté vítězství v řadě hovoří samo za sebe. Po dopolední sekci sice začínal z druhé místa, po obědě však zrychlil o dvě vteřiny, zajel čistě a zvítězil právě o necelé dvě vteřiny před Petrem Kuchrýkem. Ten začal naopak rychle a čistě, později ale musel v tomto souboji tahat co to dá a v obou odpoledních jízdách připisoval penalizaci. Třetí místo obsadil v rámci sobotního závodu Zsolt Nagy, kterým si pojistil druhé místo v šampionátu. Nedělní závod neabsolvovali Melicher ani Nagy, takže i tady vystoupaly na bednu nové tváře. Na první místo se v neděli posunul Petr Kuchrýk. Tentokrát zajel celý den čistě a zvítězil o necelé dvě vteřiny. Druhé místo vybojoval Daniel Lupač, pro kterého to bylo první podium a tedy nejlepší výsledek sezóny. I Lupač zajel celý den bez chyby a všechny jízdy stlačil do šesti desetin. Jednoduché to ale rozhodně neměl, jelikož zezadu na něj tlačila další dvojice jezdců, přičemž nejblíže za ním s rozdílem dvou desetin dokončil Martin Prokop, pro kterého toto třetí místo byl rovněž nejlepší bodový příděl roku.

/ SP1 – Sport do 1400 ccm /

Silně obsazená třída se v Hodoníně nesla zejména ve znamení souboje jedné Škody 105 proti armádě Civiců s odlišnými výsledky napříč dny. Sobotní závod nejlépe odstartoval Miroslav Homola a v dobrém tempu pokračoval po celý den, když každou jízdou navyšoval náskok, který se zastavil na hodnotě dvou vteřin. Druhou pozici ve všech jízdách držel právě ten jeden zástupce Škody, Radek Červík. I on se vyvaroval chybám a zajel všechny jízdy v jedné desetině. Třetí příčku obsadil další člen týmu HoKaJo, Ľuboš Jenis, se ztrátou devíti desetin na druhého. Pořadí v nedělním závodě se lehce promíchalo, když posun na první místo zaznamenal Radek Červík dalším bezchybným a konzistentním výkonem. O jednu příčku se posunul také Ľuboš Jenis, když i v neděli zaostal za Červíkem o necelou vteřinu. Naopak o dvě příčky zpět se propadl sobotní vítěz, Miroslav Homola.

/ SP2 – Sport do 1600 ccm /

„Šestnáctistovky“ nabídly pěkný a vyrovnaný souboj o bednu a dá se říct, že s překvapivým koncem. Jan Maděra totiž zastavil nadvládu Petera Holubčíka, když se radoval z vítězství v obou dnech. Maděra sice začal úvodní jízdu víkendu chybou, později ale všechny jízdy vyčistil a udržel skvělou rychlost. V obou dnech ve výsledku zvítězil s náskokem necelých dvou vteřin a k vítězstvím ve třídě přidal také čtvrté, respektive dokonce třetí místo absolutního pořadí. Druhé místo tedy obsadil zmíněný Peter Holubčík, již před víkendem jistý šampion sezóny. Na třetí pozici v obou dnech vystoupal junior Jakub Procházka, který se v neděli na první dvojici dotáhl a za druhým místem zaostal o pouhé tři desetiny.

/ SP3 – Sport do 2000 ccm /

Souboj o šampiony byl v SP3 nejvíce otevřený ze všech tříd a i hodonínský dvoj-závod byl mezi aktéry také velmi vyrovnaný. Sobotní vítězství ukořistil Maroš Mészáros. Tři čisté a rychlé jízdy mu zajistily výhru o šest desetin před jeho hlavním rivalem v souboji o titul Jakubem Škopkem, který sice také nechyboval (ostatně jako celá první sedmička jezdců v pořadí), ale rychlostně tentokrát lehce ztrácel. Třetí příčku obsadil Tomáš Vičánek v jeho prvním podiovém závodě sezóny. Vičánek zúročil zkušenosti a znalost tratí z WSC a získal tak velmi cenné umístění v nabité třídě. Nedělní složení bedny se kompletně změnilo, když s kartami nejvíce zamíchal na neděli nově příchozí Martin Škopek, který ukázal svoji extratřídu, rychle se sžil s tratí, nasadil vražedné tempo a zvítězil o vteřinu a půl. K vítězství navíc přidal pěkné čtvrté místo absolutně. Na druhé místo se katapultoval po sobotní páté pozici Martin Hlavna. Ten postupně zrychloval a i přes chybu v závěrečné jízdě získal první podium sezóny. Na třetí příčku se v neděli propadl sobotní vítěz Maroš Mészáros s tří desetinovou ztrátou na Hlavnu.

/ SP4 – Sport nad 2000 ccm /

Do Hodonína nedorazila první trojice šampionátu a otevřel se tak prostor pro jiné jezdce, kteří si ale nedali nic zadarmo. První trojice se v sobotním závodě vešla do pouhých tří desetin rozdílu. Tento těsný souboj nakonec opanoval nový jezdec šampionátu, Lukáš Sulo. Druhou příčku obsadil Peter Kahun jeho nejlepším výsledkem sezóny a pouhé tři setiny zpět dokončil závod Michal Černý. Ten do nedělního závodu již nenastoupil, ale vystřídal ho rovněž rychlý Marek Hyža. Sobotní výhru však zopakoval Lukáš Sulo a odváží si tak v jeho prvním závodním víkendu rovnou vítězný double. Druhou příčku získal zmíněný Marek Hyža, který zaostal o pouhých pět desetin zpět. Bronzovou pozici obsadil Peter Kahun. Ten sice zahájil den fantasticky rychlou jízdou a vstupoval do odpoledního bloku z první pozice, později však lehce zpomalil a chyboval, čímž pro něj zůstala stále pěkná třetí pozice.

/ R1 – Racing do 1600 ccm /

Do obou závodů nastoupilo devět jezdců, přičemž dvě výhry si na domácí trati připsal Dušan Šurýn. V sobotu zvítězil poměrně s přehledem a s náskokem pěti vteřin. Druhé místo v úvodním závodě vyjezdil Jakub Lavický, který je momentálně na úspěšné vlně po vyřešení technických problémů jeho Fiatu, které ho potkávaly v posledních sezónách. Šest vteřin za ním dokončil na třetí příčce junior Martin Kraus a bral tak svojí první bednu sezóny v rámci třídy R1. I on zajel všechny jízdy čistě a udržel náskok jedné vteřiny na čtvrtou pozici. Nedělní závod opět ovládl Dušan Šurýn, sice s menším, ale stále přesvědčivým tří vteřinovým náskokem. Na druhé místo se v neděli vyšvihl Ivan Konečný a naopak o jednu příčku zpět se propadl Jakub Lavický, který zajel konzistentní a rychlé jízdy, ale druhý Ivan Konečný utrhl rozhodující náskok ve druhé jízdě, kdy se mu povedlo vylepšit svůj nejlepší čas téměř o vteřinu.

/ R2 – Racing nad 1600 ccm /

Pavel Müller získal v sobotním klání svoji třetí výhru sezóny a potvrdil tak pozici Šampiona pro rok 2022. Den začínal penalizací a z druhého místa, později ale nenechal nic náhodě, jízdy vyčistil a poskočil na první příčku. Tři sekundy za ním dokončil Lumír Štěpán. Lumír potvrdil svoji rychlost a pořádně otevřel potenciál postupně se zrychlujícího speciálu VW Golf. Bronz si v sobotním závodě odnesl Petr Toušek, který za Lumírem zaostával v průměru půl vteřinu na jízdu. Nedělní pokračování pak ovládl Lumír Štěpán a připsal si tak na samotný závěr sezóny svůj nejlepší výsledek. O jedno místo vpřed poskočil také Petr Toušek a novým jezdcem na podiu na třetí příčce byl Miroslav Tichý, čímž si zajistil také třetí místo v šampionátu o bod právě před Lumírem Štěpánem.

/ SC – Supercars /

V rámci královské třídy nastoupil tentokrát pouze jeden jezdec, Robert Pástor se speciálem Fiat 126 Proto. Robert však bojoval zejména o absolutní pořadí a titul absolutního Šampiona. Pro to potřeboval ideálně dvakrát zvítězit, což se mu také podařilo. V sobotu vyhrál o jednu desetinu před Dušanem Šurýnem, v neděli dokonce o dvě a půl vteřiny, když se stal jediným jezdcem, který stlačil čas jedné jízdy pod jednu minutu. Robert si tak odváží z Hodonína dvě výhry ve třídě i absolutním pořadí a hlavně se zde stal absolutním Šampionem ČSautoslalomu 2022.

Leave a Reply