Skip to main content

Odstartoval 5. ročník Winter Slalom Cupu, do kterého v úvodním závodě zimního poháru naskočilo 65 jezdců. Už od prvního závodu si jezdci nic nedarovali a tempo bylo pořádně rychlé. Pojďme se nyní podívat jak první závod sezóny dopadl.

Třída do 1400 ccm

Nejobsazenější třídu závodu s 21 jezdci opanoval Pavel Müller s VW Polo, který zvítězil s více než čtyř vteřinovým náskokem. Müller sice zahájil závodní den nepovedenou jízdou a po prvním bloku jízd držel průběžné druhé místo. Později však jízdy vyčistil, postupně také zrychloval a skvěle tak nakročil za obhajobou titulu šampiona třídy. K vítězství si navíc připsal výborné třetí místo absolutního pořadí. Druhé místo obsadil Radek Červík startující se Škodou 105, který začal závod ještě větší chybou a prokousával se ze zadnějších pozic. Dalších šest vteřin zpět dokončil závod na třetím místě Jiří Vícha se Škodou Felicia. Ten si nastavil laťku vysoko již v první jízdě, začal z první pozice, ale v další fázi nedokázal odpovědět na rychlejší tempo prvního Müllera a druhého Červíka. Pěkné čtvrté místo si pak připsal zkušený závodník Peter Ganoczy s Hondou Civic a pátý skončil Filip Kopecký s Peugeotem 106.

Třída do 1600 ccm

Jan Maděra s Citroënem Saxo opanoval šestnáctistovky rozdílem třídy, s luxusním a příznačným náskokem šestnácti vteřin, a i on tak nakročil za obhajobou jeho loňského titulu. Suverénní výkon bez jediné penalizace završil poslední jízdou s absolutně nejrychlejším časem dne v hodnotě 1:05,944s, která ho navíc katapultovala na absolutně druhé místo v závodě, s minimální ztrátou 26 tisícin sekundy na absolutního vítěze. Stříbrnou pozici ve třídě do 1600 ccm obsadil slalomový a rally jezdec Ivan Chlud jedoucí s Hondou Civic VTi, který uhájil druhou příčku o čtyři vteřiny. Třetí místo získal ve svém prvním závodě s Citroënem Saxo Daniel Lupač. Ten v úvodu závodu sice dvakrát chyboval, později však jízdu uklidnil, zajel čtyřikrát čistě a bere tak pěkný bronz.

Třída do 2000 ccm

Druhá nejobsazenější třída závodu se 17 jezdci. Nejrychlejší z nich byl hned od rána loňský nováček sezóny, Tomáš Vičánek s Fordem Puma, pozdější absolutní vítěz závodu. Ten se jako první z celého pole dostal pod hranici jedné minuty a deseti vteřin, poslední dvě jízdy dokonce dostal na hranici jedné minuty a sedmi vteřin, čímž uhájil první místo o více než pět vteřin před druhým Ondrou Janáčem s Renaultem Clio. Janáč podal konzistentní výkon bez jediného shozeného kuželu a odváží si tak stříbro ze třídy a navíc čtvrté místo absolutně. Na třetí místo vystoupal další rychlík, Jiří Šplíchal s VW Golf. I on proplul závodem bez výraznější chyby a zahájil sezónu pěkným výsledkem na podiu.

Třída nad 2000 ccm

Obsahově neomezená třída nabídla pěkný souboj o první až čtvrté místo. Vele zkušený motorsportový obojživelník Tibor Gloznek se Seatem Ibiza však nenechal nic náhodě. Závod zahájil na prvním místě, v každé jedné jízdě dokázal ještě zrychlit a i přes tlak zezadu získal vítězství o tři vteřiny. Právě o ně za Gloznekem zaostal Oliver Zahlava s Hyundaiem i30N, který sice neztrácel moc, ale přeci jen jeho tempo na Glozneka nestačilo. Třetí místo získal Marek Hyža s dalším Seatem Ibiza. Ten se musel otáčet hlavně směrem dozadu, jelikož bronz uhájil o pouhou jednu desetinu před čtvrtým Janem Jančou s VW Golf.

Třída 4×4

Čtyřkolky a konkrétně tři vozy Subaru Impreza předvedly nejtěsnější boj o podiové umístění napříč všemi třídami. První trojici dělily pouhé čtyři vteřiny a šance na vítězství se postupně různě přelévaly. Poměrně překvapivé, ale rozhodně zasloužené vítězství nakonec získal juniorský jezdec Dan Rulc, startující stejně jako zbytek konkurentů se Subaru Impreza. Necelou vteřinu za Rulcem skončil Jan Buček, který postupně odmazával ztrátu nabranou hned v první jízdě a jeho pokrok tedy zakončil až na druhé pozici. Třetí příčku pak obsadil loňský šampion třídy, Michal Černý. Ten sice zajel nejrychlejší čas třídy, ale dostal se na něj až v poslední jízdě, kde už nezvládl dohnat ztrátu nabranou zejména v úvodní části závodu.

Pořadí šampionátu je po sobotním závodě zatím jasné, ale další body se budou udělovat hned po novém roce, v sobotu 7.1.2023. Těšíme se a na viděnou při dalším pokračování WSC 2023.