Skip to main content

Jubilejní 10. ročník ČSautoslalomu vyvrcholil v Hodoníně posledním dvoj-závodem a byl to závěr se vším všudy. Viděli jsme hromadu příběhů, návratů a soubojů jako na houpačce. Třešničkou na dortu je fakt, že o titulu Absolutního Šampiona rozhodovala až úplně poslední jízda celého ročníku. Bojovalo se ale nejen v absolutní klasifikaci. Také spousta tříd gradovala až posledními jízdami a dále se podíváme na to, jak se právě Hodonínský závod ve třídách vyvíjel.

Třída S1 – Série do 1600 ccm

Do závodního dne nejlépe vstoupil Zdeněk Gergel, když zaznamenal čas o dvě desetinky rychlejší než jeho celo-sezónní soupeř Vojtěch Grmolec. Ve druhé jízdě svůj náskok Gergel dokonce navýšil a víceméně hned po této druhé jízdě si tak Gergel zajistil sobotní vítězství a také titul Československého Více-Šampiona. Grmolec sice ještě v poslední jízdě zajel jeho nejrychlejší čas dne, ale i přesto dokončil na místě druhém s vteřinovou ztrátou. Třetí místo obsadil tak trochu “v zemi nikoho” Peter Hrabinsky s již větší ztrátou na vítěze a také slušným náskokem na zbytek pole. 

Nedělní závod zamotal David Šintál, který již od rána diktoval tempo, držel první místo po celý den a nakonec jej uhájil s půl vteřinovým náskokem. Stejně jako v sobotu, tak i v neděli obsadil druhé místo Vojtěch Grmolec a tentokrát až třetí místo bral sobotní vítěz Zdeněk Gergel. 

Třída S2 – Série do 2000 ccm

“Esdvojky” nabídly téměř totožný vývoj závodu na prvních příčkách po oba dny. Branislav Goga začal oba dny chybou v první jízdě. Později však svůj výkon vyčistil, markantně zrychlil a postupně se propracoval až na první místo, čímž si připsal své sedmé a osmé vítězství v sezóně. Matúš Pavlík byl jeho nejbližší soupeř po oba dny a bral dvě druhá místa, obě se ztrátou lehce přes dvě vteřiny. Pódium v sobotu zkompletoval Michal Novák a v neděli jej vystřídal Ivan Chlud. Otevřený souboj o titul druhého Více-Šampiona nakonec však urval Tonda Husička, který si jej zajistil o bod jeho pátou a čtvrtou příčkou.

Třída S3 – Série nad 2000 ccm

S3 slibovaly očekávaný souboj o titul letošního Šampiona mezi Melicherem a Nemčekem. Do první jízdy lépe vkročil Nemček, avšak jeho druhá jízda mu byla smazána z důvodu nesplnění minimální pauzy mezi jízdami dablérů a třetí jízdu nedokončil kvůli havárii. Vítězství tak nakonec po zamotaném průběhu bral Filip Melicher, čímž si pojistil titul Šampiona a obhajobu loňského titulu. Druhé místo v sobotním závodě obsadil Ján Poláček se ztrátou čtyř desetin a třetí skončil Roman Kucharík. O den později se z dalšího vítězství radoval opět Filip Melicher, na druhé místo poskočil Roman Kucharík a třetí byl tentokrát Martin Prokop.

Třída SP1 – Sport do 1400 ccm

Jako přes kopírák probíhaly oba dny také v SP1, kde gradoval souboj o celoroční třetí místo. Nejrychlejším mužem víkendu byl Radek Červík. Ten zajel v sobotu tři parádní čisté jízdy a v podobném suverénním duchu jel i v neděli. Získal tak dvě vítězství a udělal maximum k zisku titulu. Dvě druhá místa z Hodonína odvezl Filip Kopecký, u kterého je velká škoda, že nestartuje v celé sezóně. Protože vždy Kopecký když dorazí, tak patří k nejrychlejším a rozhodně by tak souboje v SP1 mohl pěkně zamotat. Bronzovou příčku obsadil v obou dnech Ján Dúbrava a byl to pro něj nesmírně důležitý úspěch. V celoroční tabulce totiž udržel třetí příčku o pouhé čtyři body před Červíkem.

Třída SP2 – Sport do 1600 ccm

V SP2 bylo již před posledním víkendem téměř vše rozhodnuto. Co bylo ale rozhodně zajímavé sledovat byl návrat Jakuba Procházky do této třídy. Ten po již jistém titulu ve třídě SP4 totiž opět provětral jeho červeného Colta právě v SP2. Mladý junior Procházka znovu a znovu dokazuje svoje kvality a nebylo tomu jinak nyní. Sobotní závod začal na druhé příčce, ale každou jízdou zrychloval o vteřinu a připsal si poměrně pohodlné vítězství. Druhé místo získal více-šampion sezóny Peter Holubčík a třetí skončil Ivan Valovič, který sice zahájil den nejrychlejší jízdou, ale později nedokázal již zareagovat na zrychlující tempo Procházky a Holubčíka. Neděle se nesla v podobném duchu, když Procházka bral další vítězství a to dokonce s větším náskokem téměř tří vteřin. Na druhé místo tentokrát poskočil Ivan Valovič a jednu desetinku za ním dokončil Jan Maděra.

Třída SP3 – Sport do 2000 ccm

Ve sportovních dvoulitrech dělilo první trojici před rozhodujícím podnikem sezóny doslova pár bodů, takže se čekal další těsný souboj i v Hodoníně. A jak napovídají výsledky, taky jsme ho dostali. Úvodní závod víkendu nejlépe zvládl Martin Škopek a udělal tak maximum k zisku titulu. Jeho nejbližší soupeř Martin Hlavna však dokončil na místě druhém se ztrátou pouhých tří desetin, takže i on stále držel šanci k zisku titulu. Třetí místo v sobotu vyjezdil Richard Dzurech. Nedělní rozuzlení opět zvládl nejlépe Martin Škopek a finálně se tak stal letošním Šampionem. Bohužel, Hlavnu ze souboje vyřadila technická závada a přestože byl po první jízdě nejrychlejší z celého pole SP3, tak nakonec odchází z nedělního závodu s nulou, která pro něj v součtu bodů znamená konečné druhé místo v šampionátu.Třetí místo v neděli obsadil Martin Liška, pro kterého to bylo druhé pódium sezóny.

Třída SP4 – Sport nad 2000 ccm

V SP4 kraloval Lukáš Sulo s jeho Imprezou. V obou dnech stabilně budoval náskok a víceméně neměl ve třídě soupeře. V obou dnech totiž zvítězil o pět vteřin a mimo to patřil i k nejrychlejším jezdcům absolutně (čtvrté a šesté místo). Sobotní stříbro získal Peter Nemčič o necelé dvě vteřiny před jeho tradičním soupeřem Petrem Kahunem. O den později si tito jezdci pozice prohodili. Druhý tak v neděli skončil Peter Kahun a třetí Peter Nemčič. Tuto dvojici nakonec v celoroční tabulce dělí pouhé dva body. Více-šampionem se stal Nemčič a třetí skončil o zmíněné dva body Peter Kahun.

R1 – Racing do 1600 ccm

Do tuhého šlo také v R1 a v souboji Lavický vs. Hrivnák vs. Urík. Nejrychlejším časem do víkendu vkročil Jakub Lavický následovaný Hrivnákem. Na druhou stranu Urík nezačal ideálně a hned v první jízdě chyboval. Lavický dokázal zrychlit hned ve druhé jízdě, kdežto Hrivnák zareagoval až v jízdě třetí. Tento moment souboj rozhodl a Lavický získal vítězství o devět desetin. Sobotní bronz vybojoval Ivan Konečný. Urík sice Peugeota opravil a dokázal hned ve druhé jízdě zaznamenat velmi rychlý čas, v poslední jízdě však znovu chyboval a bral tak pouhé páté místo. Druhý závod víkendu začal nejlépe junior Martin Kraus. Naopak Lavický si připsal dvaceti vteřinovou penalizaci a Hrivnák na Krause nestačil o vteřinu. Později však Lavický i Hrivnák jízdy vyčistili a zrychlili. V tomto pořadí pak dokončili i nedělní závod v podobném rozdílu osmi desetin. Třetí příčku získal Martin Kraus pro kterého to bylo druhé pódium sezóny v těžké třídě R1.

R2 – Racing nad 1600 ccm

I v pořadí druhé Racing kategorie nebylo zdaleka nic rozhodnuto. V sobotním závodě se ale ani jednomu adeptovi na titul (Čelin, Huráb) nijak zvlášť nezadařilo, zejména i kvůli technickým problémům. Naopak nejlepší tempo předvedl klan Červenkovic. Michal Červenka si zajistil vítězství již po druhé závodní jízdě. Necelé dvě vteřiny za ním dokončil jeho dablér Tonda Červenka. Velmi důležité třetí místo v těsném souboji pak získal Martin Baranec. Přes noc se však Čelin zavřel do garáže, opravil turbo na jeho BMW a hned od rána patřil k nejrychlejším jezdcům celého pole. Skvělé časy mu nakonec vynesly první místo v R2 a druhé místo absolutně, čímž završil svoji sezónu titulem Šampiona v R2 a titulem absolutního Více-Šampiona. Do R2 v neděli naskočil také Dávid Nemček startující s vypůjčenou Hondou S2000 a hlavně bojující o absolutní titul. Nemček nakonec skončil druhý v R2 a osmé místo absolutně vyneslo absolutní titul ČS Šampiona. Nedělní podium doplnil Tonda Červenka, který si tak oproti sobotě pohoršil o jedno místo. Zajímavý byl také souboj o třetí místo v šampionátu, které nakonec po celo-sezónním souboji urval Miro Tichý o jeden bod před Martinem Barancem.

SC – Supercars

Do obou závodů naskočili pouze dva jezdci, ale zrovna oba dva s velmi rychlými stroji a s šancí také na pěkný absolutní výsledek. Parádní víkend si připsal Robert Pástor. Ten vyhrál oba závody nejen ve třídě, ale hlavně také v absolutní klasifikaci a přestože neobhájil titul absolutního šampiona, tak alespoň zakončil sezónu dvojitým vítězstvím a titulem ve třídě Supercars. Druhé místo v SC obsadil v sobotním závodě Rado Nemček, k čemuž si přidal deváté místo absolutně. Nedělní závod pak nezačal úplně ideálně a nakonec musel po první jízdě také odstoupit.

Ženy

Pořadí ženské třídy se napříč dny pořádně promíchalo a o druhé a třetí místo v šampionátu se tak bojovalo až do posledních jízd (Baranková měla titul již jistý a v Hodoníně nestartovala). Sobotní podnik ovládla Sindy Mládeková o vteřinku před Lucií Drbalovou. Třetí příčku získala poprvé v kariéře Baruška Bajgarová. Nedělní pokračování pak nabídlo jiné složení podia. V závodě zvítězila Oľga Novotná, druhá skončila Natália Lupačová a třetí místo získala sobotní vítězka Sindy Mládeková.

Junioři

O prestižní titul juniorského Šampiona bojovala dvojice jezdců Procházka a Huráb. O třetí místo pak vrcholil souboj mezi Krausem a Kepeněm. Již jednou v článku zmíněný Jakub Procházka podal výborný výkon a zvítězil v obou závodech, čímž si titul s přehledem zajistil. Druhé místo po oba dny vybojoval Martin Kraus, natáhl šňůru čtyř druhých místo po sobě a vyjezdil si titul druhého Více-Šampiona. Třetí místo pak v obou závodech získal Max Kepeň, přesto však ztratil třetí místo v šampionátu na úkor Krause. Hurábovi se o víkendu s jiným autem a na nové trati nedařilo, v sobotu se pral s technikou a v neděli již nenastoupil, takže nakonec bere titul Více-Šampiona v Juniorech i R2.

Masters

Jako již tradičně, Masters kategorie kvůli svému speciálnímu hodnocení přinesla promíchané výsledky. V sobotu předvedl nejlepší konzistenci Ivan Konečný, druhý byl Tonda Červenka a třetí Friedrich Dolezal. V neděli se nám to přeskládalo do pořadí Friedrich Dolezal, Zdeněk Gergel a Tibor Gloznek. V podobném složení pak dopadlo i pořadí letošních šampionů. Titul získal Zdeněk Gergel, druhý skončil Tibor Gloznek a třetí Friedrich Dolezal. Bohužel, sobotní vítěz Ivan Konečný přišel o místo na bedně kvůli technickým problémům, které jej v neděli potkaly.

Už 02. 12. 2023 proběhne v Holíči slavnostní vyhlášení letošních Šampionů. Naviděnou tam nebo případně na zimních závodech WSC či příštího ročníku ČSautoslalomu.

Leave a Reply